Croquet Honours Board

Season-long Competitions

  Rosebowl challengebowl golf tankard prescup
  Rose Bowl
(Handicap)
Challenge Cup
(Advanced Level)
Open Golf
Croquet
President's Cup
(GC Handicap)
2017 Colin Brim Jeff Dawson Jeff Dawson Barry Huxley
2016  Graham Service  Jeff Dawson   Jeff Dawson Rod Steel 
2015 Rod Steel Jeff Dawson  Jeff Dawson  Rod Steel
2014 Maggie Holland Jeff Dawson Jeff Dawson Colin Brim
2013 Malcolm Bigg Jeff Dawson Jeff Dawson Malcolm Bigg
2012 Graham Service Malcolm Bigg Jeff Dawson Graham Service
2011 Sara Anderson Jeff Dawson Jeff Dawson Malcolm Bigg
2010 Annabel McDiarmid Jeff Dawson Malcolm Bigg Malcolm Bigg
2009 Gillian Noble-Jones Jeff Dawson Jeff Dawson Gerald Drew
2008 Bill Wood-Roe Jeff Dawson Jeff Dawson Mike Town
2007 Alan Edwards Jeff Dawson Malcolm Bigg Malcolm Bigg
2006 Michael Hague Jeff Dawson Jeff Dawson Geoffrey Cuttle
2005 Martin Mander Jeff Dawson   Michael Hague
2004 Richard Blythen Jeff Dawson   Ross Goodman
2003 David Mumford Jeff Dawson   Jeff Dawson
2002 Michael Hague Jeff Dawson   Jeff Dawson
2001 Malcolm Bigg Jeff Dawson    
2000 Bill Wood-Roe Jeff Dawson    
1999 P MacGowan Jeff Dawson    
1998 C Askew Jeff Dawson    
1997 JP Dawson David Wiggins    
1996 IG McDiarmid Jeff Dawson    
1995 Mrs MJ Wankling Jeff Dawson    
1994 PA MacGowan Collin Southern    
1993 MCU Gay Jeff Dawson    
1992 B Huxley Jeff Dawson    
1991 B Huxley Jeff Dawson    
1990 MR Hayes Gordon Vince    
1989 MR Hayes Bob Smith    
1988 G Vince Lionel Wharrad    
1987 JP Dawson Tony Mrozinski    
1986 J Carey Tony Mrozinski    
1985 CS Lamb Tony Mrozinski    
1984 WB Denison John Rose    
1983 CS Lamb John Rose    
1982 AJ Mrozinski John Rose    
1981 JD Gosden John Rose    
1980 DC Caporn J S H Battison    
1979 J Rose J S H Battison    
1978 A Lindley Collin Southern    
1977 JSH Battison      
1976 C Southern      
1975 C Southern      
1974 C Southern      
1973 C Southern      
1972 HF Nalder      
1971 DH Moorcroft      
1970 TG Bennett      
1969 Canon AJW Pym      
1968 Mrs HF Nalder      
1967 Capt HF Nalder RN      
1966 HC Barrett      
1965 Canon AJW Pym      
1964 Canon AJW Pym      
1960-63        
1959   Mrs A M Daniels    
1958   Cpt K B Millar    
1957   T F Dalton    
1956   E A Roper    
1955   Maj G F Stone    
1954   Brig J S Omond    
1953   Commander D W Roe    
1952   R H Newton    
1951   Maj G F Stone    
1950   Rev W R Railston-Brown    
1949        
1948   A McClure-Williams    
1947   Col J G Clarke    
1940-46        
1939   W J Hargreaves    
1938   Miss D D Steel    
1937   Mrs M B Reckitt    
1936   Mrs C F Coleman    
1935   C F Coleman    
1934   Mrs M B Reckitt    
1933   Brig Gen B C Fellows    
1932   J C Armstrong    
1931   N Oddie    
1930   M B Reckitt    
1929   W J F F Reeland    
1928   R Leetham-Jones    
1927   Rev C Collis    
1926        
1925   Miss D D Steel    
1924   Mrs A C Newland    

 

    farris nalder mid bisq
  Full-Bisque
Handicap
'B' Level Advanced
Handicap
8-16
Handicap
2017 Mark Pearce Barry Huxley  Barry Huxley Mark Pearce
2016  Steve Twilley  Ian Anderson Leslie Phillips Graham Service
2015  Steve Twilley  Ian Anderson Michael Hague Steve Twilley
2014 Michael Hague Sara Anderson Steve Twilley Maggie Holland 
2013 Steve Twilley Sara Anderson Jeff Dawson Michael Hague
2012 Ross Goodman Bill Wood-Roe Bill Wood-Roe Graham Service
2011 Alan Miles Bill Wood-Roe Jeff Dawson  Paul Shannon
2010 Bill Wood-Roe   Bill Wood-Roe Jeff Dawson Gillian Noble-Jones
2009  Nick Harvey  Ross Goodman Michael Holland Gillian Noble-Jones
2008 Chris Gay Alan Edwards Alan Edwards Graham Service
2007   Geoffrey Cuttle  Ross Goodman  Ian McDiarmid 
2006   Geoffrey Cuttle  Andrew Dutton  Alan Edwards 
2005    Steve Battison Steve Battison Liz Maltby 
2004   Michael Hague  Ross Goodman  Martin Mander
2003   Anthony Dix  Ross Goodman Liz Maltby 
2002   Andrew Dutton  Ross Goodman Richard Blythen 
2001   David Mumford   Michael Hague Martin Mander 
2000    C Moriarty R Blythen  
1999   A Davies  M Hague  
1998   M Gay  A Davies  
1997   M Bigg  C Askew  
1996   M Gay  J Wankling  
1995    L Wharrad M Bigg  
1994    P MacGowan P MacGowan  
1993    B Huxley P MacGowan  
1992   J Wankling  G Cuttle  
1991   P Male  B Huxley  
1990    R Hayes B Huxley  
1989     Annabel McDiarmid  
1988     G Cuttle  
1987     Mrs PA Watson  
1986     Mrs IG McDiarmid  
1985     DJ Gearing  

 

  shaker
 
  1 ball spoon
  16+ Handicap 14 Point 1-ball AC Doubles
2017 Andy Kelson Graham Service Jeff Dawson  Colin Groves & Maggie Holland
2016  Andy Kelson  Rod Steel  Mark Pearce  Barry Huxley & Peter Bundred
2015 Peter Velati Jeff Dawson Colin Brim  Michael Hague &
Colin Groves
2014 Ian Anderson  Jeff Dawson  Jeff Dawson  Malcolm Bigg &
Colin Groves
2013 Rod Steel  Jeff Dawson   Paul Shannon Graham Service &
Gillian Noble-Jones
2012 Leslie Philips   Bill Wood-Roe Gillian Noble-Jones   Gina Lewis &
Gillian Noble-Jones
2011 Sara Anderson  Jeff Dawson   Annette Jacot Bill Wood-Roe &
Gerald Drew 
2010 Steven Twilley  Jeff Dawson   Alan Miles  Sara Anderson &
Malcolm Bigg
2009  Alan Miles Jeff Dawson   Gillian Noble-Jones Gillian Noble-Jones &
Graham Service 
2008  Paul Shannon Bernard Jones   Paul Shannon  Gillian Noble-Jones &
Michael Holland
2007  Vernon Gordon Jeff Dawson   Graham Service Bill Wood-Roe &
Vernon Gordon 
2006 Gerald Drew   Bill Wood-Roe  Jeff Dawson Malcolm Bigg &
Gerald Drew 
2005  Doreen Macaulay  David Mumford Doreen Macaulay   Maggie Holland &
Nick Harvey
2004 Ian Whitlock  Jeff Dawson  Malcolm Bigg  Geoffrey Cuttle &
Alan Smith 
2003 Michael Holland  Jeff Dawson  Bernard Jones  Bernard Jones &
Elizabeth McKenzie-Gray 
2002  Bernard Jones Malcolm Bigg  Jeff Dawson  David Mumford &
Michael Holland 
2001 Ross Goodman  Roger Bell  John Bryant   Liz Maltby &
Hugh Read

 

  flutes
 
     
  Golf Croquet Doubles
2017 Michael Hague & Richard Blythen      
2016  Michael Hague & Barry Huxley      
2015 Gillian Noble-Jones &
Suzanne Burroughs
     
2014  Maggie Holland &
Andy Kelson
     
2013 Gerald Drew &
Henry Safran
     
2012 Gerald Drew &
Sara Anderson 
     
2011 Maggie Holland &
Michael Hague
     
2010  Mike Town &
Sara Anderson
     
2009  Gillian Noble-Jones &
David Smith
     
2008  Graham Service &
Henry Safran
     
2007  Graham Service &
Ray Strettell
     
2006  Malcolm Bigg &
Elaine Gubbins
     
2005  Jeff &
Michael Dawson
     
2004 Maggie Holland &
Jocelyn Edwards
     
2003  Ross Goodman &
Frank Flower
     

 

CA Tournaments

   keenanbowlchallenge cup  chalice
 Spring
'B' Level
Spring
Handicap
Midsummer
Open Singles
Midsummer
Caporn Casket
Midsummer
Open Doubles
2017  Brian Havill Ian Anderson  Jeff Dawson  Ian Anderson Nick Steiner & Andrew Dutton 
2016 Chris Roberts Susan Fulford  Jeff Dawson Bill Wood-Roe   Mike Town & Mary Knapp
2015 Andy Dibben Susan Fulford  Jeff Dawson Steve Woolnough  Jeff Dawson &
Sara Anderson 
2014 David Mumford rained off Jeff Dawson Ian Parkinson  Sam Murray &
Ian Parkinson 
2013 Alan Edwards Erica Malaiperuman Jeff Dawson David Mumford Nigel Polhill &
Nick Steiner
2012 rained off rained off Jeff Dawson  Ian Parkinson  Annabel McDiarmid &
Jeff Dawson
2011 Nick Mounfield Roger Barnacle Peter Nash Alan Edwards Annabel McDiarmid &
Jeff Dawson
2010 Alan Edwards Chris Cockroft Jeff Dawson Mary Knapp Peter Nash &
Edward Dymock
2009 Alan Edwards Ian McDiarmid Jeff Dawson Alan Edwards Malcolm Bigg &
Mike Town
2008   Michael Hague Jeff Dawson Mary Knapp Jeff Dawson &
Nick Harvey 
2007   Richard Danby Steve Woolnough Mike Town Andrew Dutton &
David Mumford 
2006   Michael Hague Paul Castell Ian Parkinson Nick Harvey &
Collin Southern 
2005   Bernard Jones  Dick Knapp Ian Parkinson  Dick Knapp &
Ross Goodman
2004   John Spiers Anthony Dix Steve Woolnough  Malcolm Bigg &
Anthony Dix
2003   Terry Wood  Anthony Dix John Cosier   Nelson Morrow &
Anthony Dix
2002    Andrew Dutton Paul Castell  Mary Knapp   Paul Castell &
Nelson Morrow
2001      Jeff Dawson MD Bigg  DR Foulser &
Mrs DA Forrington
2000     MR Hayes  G Cuttle  P MacGowan &
G Cuttle
1999     CN Farthing  AC Davies J Cosier &
RA Welch 
1998     NW Morrow  JL Wankling MD Bigg &
DK Mumford
1997      PC Trimmer DRT Ruscombe-King IG McDiarmid &
Liz Batin
1996      JP Dawson PWP Campion NW Morrow &
Miss S Thrussel
1995     C Southern  P MacGowan  
1994      JP Dawson P MacGowan RJ Smith &
AM Wadley
1993     JP Dawson  SM Daddo-Langlois RJ Smith &
AM Wadley
1992      DCD Wiggins C Southern MR Hayes &
C Southern 
1991      DJ Croker AJ McDiarmid JP Ames &
HW Smorfitt 
1990     DCD Wiggins  JP Ames  MJB Haggerston &
G Cuttle
1989     J Rose  RTH Barnes FH Newman &
JL Wankling 
1988      TI Wood JJ Jackson  Mrs IG McDiarmid &
RJ Smith
1987     C Southern   JL Wankling  J Haigh &
C Southern
1986      JP Dawson G Vince G Vince &
W Denison 
1985     RJ Smith  DCD Wiggins RJ Smith &
D Goulding 
1984     AJ Mrozinski  RJ Smith C Southern &
BP Whitehouse 
1983      J Rose CS Lamb  D Caporn &
AJ Mrozinski
1982      J Rose D Goulding  J Rose &
J Haigh
1981     RA Godby PG Gunn RA Godsby &
Miss SG Hampson 
1980     RA Godby DC Caporn  RJ Smith &
JS Maude
1979          J Haigh &
JSH Battison
1978         FS Maude &
Mrs MF Newman 
         
1959      DJV Hamilton Miller   Mrs AM Daniels &
Capt KB Millar RN
1958       Maj GF Stone    Major GF Stone &
Mrs R Witham
1957     MB Reckitt   Major GF Stone &
Mrs R Witham
 
1956          
1955     Maj GF Stone    Major JW Cobb &
Mrs CR Farsworth 
1954      Maj GF Stone   Major GF Stone &
Brig JS Omond
 
1953     Maj GF Stone     
1952      R Tingey    
1951     Maj GF Stone     
1950      MB Reckitt    
1949          
1948      Mrs MM Reeve    
1947      DJV Hamilton Miller    
1946     EL Ward Petley     
     
   
1939      Miss DD Steel    
1938      CF Colman
   
1937     DJV Hamilton Miller    
1936      LtCol WB du Pre
   
1935     Miss DD Steel    
1934      Miss DD Steel    
1933     Capt JB Morgan    
1932      JA McMordie    
1931      Miss DD Steel    
1930      JA McMordie    
1929      LtCol WB du Pre    
1928      Miss Winifred Heap    
1927      Miss DD Steel    
1926     Miss DD Steel     
1925      Miss DD Steel    
1924      Mrs WH Hope    
1923     CE Pepper    
1922     Ben C Apps     
1921     Col CE Wilson     
         
1914     HF Crowther Smith     
1913     CB Burnard     

 

      Tankard Keenan vase
  Midsummer
Golf Open
Midsummer
Handicap Singles
Midsummer
Handicap Doubles
Autumn
Handicap
2017 Jeff Dawson Rod Steel   Barry Huxley & Bernard Jones Bernard Jones 
2016 Jeff Dawson Rod Steel Bernard Jones & Jeffrey Rushby  Barry Huxley 
2015 Jeff Dawson  Ian McDiarmid  Ian McDiarmid &
Liz Maltby
Martin Lester 
2014 Jeff Dawson Ian Anderson  Ian McDiarmid &
Liz Maltby
Martin Lester  
2013 Peter Freer Michael Hague Collin Southern &
Arthur Lindley
Martin Lester 
2012 rained off  Sara Anderson  Geoffrey Cuttle &
Rod Steel 
 David Warhurst
2011  Simon Carter  Sara Anderson Bill Wood-Roe &
Andrew Fewster 
 Michal Hague
2010  Jeff Dawson  Heinz Hackl Gina Lewis &
Authur Lindley
Arthur Lindley 
2009  Jeff Dawson  Elizabeth McKenzie-Gray Geoffrey Cuttle &
Michael Holland 
 Douglas Cossey
2008   Bernard Jones   Bernard Jones &
Ross Goodman
Bernard Jones 
2007    Nicholas Furse Alan Edwards &
Michael Hague 
 Neil Coote
2006    John Timberlake Liz Maltby &
Martin Mander 
 Andy Myers
2005    Heinz Hackl Gina Lewis &
Heinz Hackl 
Gina Lewis 
2004   Ted Matthews  Bill Wood-Roe &
Michael Holland 
 Sue Strong
2003    Ross Goodman Ian Parkinson &
Bill Wood-Roe 
 Bill Wood-Roe
2002   Russell Bretherton   Peter Francis &
Nigel Graves
 Charles Askew
2001    Gina Lewis    
2000    Steve Woolnough